Official distributor for CZPLSK

Problémy s úplným vyprázdněním?

Není to vaše chyba. Přirozená pozice člověka je v dřepu.


Možná už věříte výhodám plynoucím z vykonávání potřeby v dřepu, možná jste tu úplně poprvé a sháníte patřičné informace. Na této stránce vám představíme naše řešení a podrobně vám vysvětlíme, proč je právě tato pozice prospěšná pro vaše zdraví a proč je výrobek Squatty Potty® nejpohodlnější a nejefektivnější cestou k jejímu zvládnutí.

Zdravotníci vědí, proč je pozice v dřepu přínosná

Lékaři a zastánci naturopatického a holistického přístupu k medicíně už léta poukazují na problémy spojené s moderními toaletami. Existují empirické důkazy, že pozice v dřepu během vykonávání potřeby je zdravější.

Moderní toaleta je samozřejmě pohodlná, ale má jednu podstatnou chybu: musíme na ní sedět. Přestože tuto pozici při vykonávání potřeby vnímáme jako „civilizovanou“, výzkumy ukazují, že přirozená pozice v dřepu umožňuje lepší a zdravější vyprázdnění. A to také znamená i snížení rizika některých civilizačních zdravotních problémů, jako jsou nadýmání, nadměrná zátěž svalů pánevního dna, hemoroidy nebo zácpa.


Podstata problému

Primární zácpa bývá následkem běžného způsobu vyprazdňování vsedě na běžné toaletě. Značná část populace s normální frekvencí stolice má problém s úplným vyprázdněním střev; příčina tohoto jevu spočívá v nepřirozeném úhlu mezi rektem a konečníkem při vylučování vsedě.

Náprava problému

Při pozici v dřepu svírá konečník se střevem ideální úhel, který umožňuje plynulé vyprázdnění střev. Tím lze předcházet nadměrné zátěži podbřišku, která může způsobit poškození oblasti konečníku, případně i střeva a dalších orgánů. Neexistuje žádný důkaz o tom, že by každodenní vykonávání potřeby přibližně ve stejnou denní dobu významně přispívalo ke konečnému vyprázdnění rekta. Přirozená potřeba úplného vyprázdnění střev v reakci na silný defekační reflex není naplněna kvůli rektoanálnímu inhibičnímu reflexu (postupná relaxace svaloviny konečníku i vnitřního análního svěrače).

Jediná přirozená pozice při defekaci je tedy v dřepu.

ODBORNÉ STUDIE >>


 

5 problémů při sezení

1. Zácpa

Americký Národní institut zdraví (NIH) definuje zácpu jako stav, kdy je frekvence vylučování nižší než tři stolice za týden. Podle NIH trpí zácpou asi 4 miliony občanů USA. Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP předpokládá, že zácpa se vyskytuje až u 20 % populace.

Jednou z největších překážek k nápravě tohoto stavu je, že si řada lidí ani neuvědomí, že by zácpou trpěli. Střevo je hlavní vylučovací orgán lidského těla; u velké části populace však tento hlavní vylučovací systém nefunguje dostatečně účinně, jak dokládají statistiky o častém výskytu zácpy. Uvážíme-li, že podle mnoha odborníků pro lidské tělo je normální defekace po každém jídle (třikrát za den), může být výskyt zácpy v populaci ještě mnohem vyšší.

Díky výrobku Squatty Potty® lze na toaletě zaujmout zdravější pozici, omezit problémy se zácpou a případně jim předcházet, a to následujícími způsoby:

  • V dřepu vykoná většinu práce gravitační síla. Váha trupu působí proti stehnům a přirozeně tak tlačí na tlusté střevo. Působení gravitační síly doplňuje mírný tlak z bránice.
  • Při dřepu dojde k uvolnění puborektálního svalu a narovnání úhlu mezi konečníkem a řitním kanálem, díky čemuž se střevo snadněji vyprázdní.
  • Při dřepnutí dojde k mírnému pozdvihnutí sestupného tračníku a narovnání esovité kličky na vstupu do rekta. Tato smyčka také pomáhá předcházet inkontinenci tím, že odnímá část tlaku působícího na puborektální sval.
  • Tlusté střevo má na vstupu tzv. ileocekální chlopeň a na výstupu již zmíněný puborektální sval. Při dřepu dojde současně k uzavření ileocekální chlopně, čímž je tenké střevo udrženo čisté, a zároveň k otevření „východu“ z tlustého střeva a snadné defekaci. Pozice vsedě snižuje účinnost obou „záklopek“ – proces vylučování je obtížnější a neúplný a zároveň dochází ke znečištění tenkého střeva.

2. Hemoroidy

Hemoroidy jsou oteklé a zanícené žíly v oblasti konečníku a řiti. Když stojíme nebo sedíme, je anorektální kanál ohnutý a tím pomáhá udržení stolice v konečníku. Sezení je tedy vlastně „zadržovací“ pozice. Existenci puborektálního svalu oceníme ve chvíli, kdy zrovna není možné jít si ulevit. Pokud však potřebujeme vykonat potřebu a sedneme si na toaletu, sval působí proti hladkému a úplnému vyprázdnění a vytváří potřebu tlačit.

Polovina populace ve věku do 50 let se musí vypořádat se svěděním, nepříjemnými pocity a krvácením, které mohou signalizovat přítomnost hemoroidů. Žíly v okolí řitního otvoru mají tendenci se pod tlakem napínat a mohou zduřet nebo otékat. A právě díky tlaku z oblasti konečníku mohou vznikat hemoroidy.

Dobrá zpráva ohledně hemoroidů…

Hemoroidy lze vyléčit, aniž by se později opět objevily, pokud si osvojíte vyprazdňování v dřepu.


3. Onemocnění tlustého střeva

Časté a úplné vyprazdňování pomáhá udržet tlusté střevo zdravé. Mnoho studií poukazuje na trvale vysoký objem stolice v tlustém střevě jakožto příčinu některých onemocnění tohoto orgánu, včetně rakoviny. Je-li střevo ucpané, naše tělo nemůže účinně vstřebat všechny živiny z potravy a získávat energii. Zdravé střevo je tedy velmi důležité pro naše zdraví jako celek.


4. Problémy s močením a infekce

Pokud žena při močení dřepí, je proud moči obvykle silnější a dojde také ke kompletnějšímu vyprázdnění močového měchýře, na rozdíl od pozice vsedě nebo v polodřepu. Díky pozici v dřepu lze snížit množství i intenzitu infekcí močových cest, což jsou zcela jistě dobré zprávy.


5. Problémy v oblasti pánevního dna

Podle studie z roku 2008 publikované v časopise Obstetrics & Gynecology trpí celá třetina žen jednou či více poruchami v oblasti pánevního dna. Pravděpodobnost jejich výskytu roste navíc s věkem, s nadváhou a s každým porodem. Přestože se jedná převážně o „ženské“ problémy, trpí jimi i muži: podle údajů amerického Národního centra pro zdravotnickou statistiku trpí téměř pětina mužů nad 60 let inkontinencí.

Pánevní dno je soubor svalů, vaziva a dalších měkkých tkání, který funguje jako pomyslná „základna“ pro podporu orgánů umístěných v oblasti pánve, včetně močového měchýře a konečníku, u žen i pochvy a vaginy. Poruchy a dysfunkce pánevního dna se vyskytují u mužů i žen, a to tehdy, když dojde k poškození nebo oslabení svalů a nervů v této oblasti; následně může dojít k prolapsu zde umístěných orgánů a následně k výskytu jevů jako zácpa či inkontinence moči nebo stolice.

„Většina poruch v oblasti pánevního dna je spojena s tím, že jsme opustili přirozený způsob vyměšování daný evolucí,“ říká dr. Jack Kruse, neurochirurg a zdravotní poradce z Nashvillu, který se specializuje na léčbu chronické bolesti, bolesti krku a zad. „Úpravou pozice na toaletě, třeba díky použití Squatty Potty®, můžeme značně pomoct lidem, kteří těmito zdravotními problémy trpí. Výrobek vypadá esteticky a významně přispívá ke správnému vylučování.“


Squatty Potty je jednoduché řešení

U všech výše uvedených i mnohých dalších zdravotních problémů vám pomůže Squatty Potty®. Tato inovativní zdravotnická pomůcka má velmi jednoduché použití a velmi účinně pomáhá při snadném vyprazdňování.

Na rozdíl od jiných produktů, které můžete použít na vaší toaletě k zaujetí pozice v dřepu, se Squatty Potty® dosáhnete skutečně přirozené polohy. Squatty Potty® je ergonomický, pohodlný, bytelný a dostupný výrobek. A když jej zrovna nepoužíváte, lze ho jednoduše odsunout pod toaletu.